ŠKOLA NA ZAMETU

 

Pučka škola Zamet

VA OVOJ KUĆE JE 7. IX. 1891. POČELA Z UČENJEM DECE PUČKA ŠKOLA VA ZAMETE.

Škola na Zametu

Poslije dugotrajnih priprema, zauzimanjem Glavarstva općine Kastav i zalaganjem općinskih zastupnika županija Zameta i Srdoči, osnovna škola u Zametu napokn je započela radom 7. rujna 1891. godine. Njezin službeni naziv glasio je: Pučka škola u Zametu. Upravitelj je bio Fran Rubeša.

Školska godina bi počinjala 1. rujna, zazivom Duha Svetoga u Crkvi, a završavala svečanom misom na Vidovdan 28. lipnja.

“Mi ovdje na međi moramo odgojiti mladež, koja će znati ljubiti svoj rod i jezik i čuvati svoj dom od naših narodnih protivnika i domaćih zavedenaca. To postavljamo na dušu i srce svim onim kratkovidnim roditeljima, koji još uvijek misle, da su talijenske škole nešto boljega nego li naše.” (Novi list, 28. kolovoza 1910)

Školske godine 1945/46 župnik Fran Ljubičić drži vjeronauk svim polaznicima škole (njih 120), budući “svi su hrvatske narodnosti i rimokatoličke vjere”.(J. Ćiković, 85 godina škole Zamet,  str. 10)

U ostalom bacite oko na službene stranice škole, a pogledajte i tko su tijekom vremena bili vjeroučitelji u zametskoj školi.

 

OŠ Zamet

 

Osnovna škola Zamet

Uredio p. Luka Rađa, SI, u rujnu 2000.