Informacije za prvopričesnike

SADRŽAJ:

· MOLITVE I ISTINE VJERE (naučiti napamet)

· Podizanje i vraćanje haljinica, pojaseva i svijeća

· Informacije o sakramentu ispovijedi

· Sam dan Prve svete pričesti

· Razno

__________________________________________________________________________

 

MOLITVE I ISTINE VJERE

KOJE TREBA NAPAMET ZNATI SVAKI PRVOPRIČESNIK!

OČE NAŠ koji jesi na nebesima,

sveti se ime tvoje, dođi kraljevstvo tvoje,

budi volja tvoja – kako na nebu – tako i na zemlji.

Kruh naš svagdanji daj nam danas

i otpusti nam duge naše

kako i mi otpuštamo dužnicima našim;

i ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla.

Zdravo Marijo, milosti puna, Gospodin s tobom!

Blagoslovljena ti među ženama

i blagoslovljen plod utrobe tvoje Isus.

Sveta Marijo,Majko Božja,

moli za nas grešnike

sada i na čas smrti naše. Amen

Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu,

kako bijaše na početku, tako i sada i vazda

i u vijeke vjekova. Amen

ANĐEO GOSPODNJI navijestio Mariji

i ona je začela po Duhu Svetom.

Zdravo Marijo … (moli se čitava molitva)

Evo službenice Gospodnje,

neka mi bude po riječi tvojoj.

Zdravo Marijo …

I Riječ je tijelom postala

i prebivala među nama

Zdravo Marijo …

Moli za nas, sveta Bogorodice

da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se:

milost svoju, molimo te, Gospodine,

ulij u duše naše,

da mi koji smo po anđelovu navještenju

spoznali utjelovljenje Krista, Sina tvoga,

po muci njegovoj i križu

k slavi uskrsnuća privedeni budemo.

Po istom Kristu Gospodinu našemu. Amen.

Slava Ocu… (1 ili 3x)

KRALJICE NEBA, raduj se, aleluja.

Jer koga si bila dostojna nositi, aleluja.

Uskrsnu, kako je rekao, aleluja.

Moli Boga za nas, aleluja.

Veseli se i raduj se, Djevice Marijo, aleluja.

Jer je uskrsnuo Gospodin uistinu, aleluja.

Pomolimo se:

Bože, koji si se udostojao razveseliti svijet

uskrsnućem Sina svoga, Gospodina našega Isusa Krista,

daj, molimo te, da po njegovoj Majci, Djevici Mariji,

postignemo radosti vječno­ga života.

Po istom Kristu Gospodinu našemu. Amen.

Slava Ocu … (1 ili 3x)

Pokoj vječni † daruj njima, Gospodine

I svjetlost vječna, svjetlila im

DUŠO KRISTOVA, posveti me (obično se moli poslije pričesti),

Tijelo Kristovo, spasi me.

Krvi Kristova, napoji me.

Vodo iz prsiju Kristovih, operi me.

Muko Kristova, okrijepi me.

O dobri Isuse, usliši me.

Među rane svoje sakrij me.

Ne daj da se odijelim od tebe.

Od neprijatelja zlobnoga, brani me.

Na času smrti moje, zovi me.

I zapovjedi da dođem k tebi

Da te sa svetima tvojim hvalim i slavim

u vijeke vjekova. Amen

ZAPOVJED LJUBAVI (prema Bogu bližnjemu)

Ljubi Gospodina, Boga svoga,

svim srcem svojim, svom dušom svojom, i svim umom svojim.

Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe.

APOSTOLSKO VJEROVANJE

Vjerujem u Boga, Oca svemogućega

Stvoritelja neba i zemlje.

I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega,

koji je začet po Duhu Svetom.

Rođen od Marije Djevice,

mučen pod Poncijem Pilatom,

raspet, umro i pokopan.

Sašao nad pakao,

treći dan uskrsnuo od mrtvih;

uzašao nad nebesa,

sjedi o desnu Boga Oca svemogućega;

odonud će doći suditi žive i mrtve.

Vjerujem u Duha Svetoga,

svetu Crkvu katoličku,

općinstvo svetih, oproštenje grijeha,

uskrsnuće tijela i život vječni. Amen

DESET ZAPOVIJEDI

1. Ja sam Gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene!

2. Ne izusti imena Gospodina Boga svoga uzalud!

3. Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji!

4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!

5. Ne ubij!

6. Ne sagriješi bludno!

7. Ne ukradi!

8. Ne reci lažna svjedočanstva!

9. Ne poželi tuđeg ženidbenog druga!

10. Ne poželi nikakve tuđe stvari!

TRI BOGOSLOVNE KREPOSTI:

Vjera, ufanje (ili nada) i ljubav

ZNATI MISNE MOLITVE i ODGOVORE (npr. kad svećenik kaže: Gospodin s vama, treba odgovoriti: i s duhom tvojim; ili: Gore srca – imamo kod Gospodina)

ZNATI MOLITI KRUNICU (znati opisati kako se moli)

POKAJNIČKI ČIN ili DJELO SKRUŠENJA (moli se u sakramentu ispovijedi)

Kajem se od svega srca,

što uvrijedih Boga,

moje najveće i najmilije dobro

i odlučujem da uz Božju milost i pomoć,

više neću griješiti!

______________________________________________________________________________

 

 

 

1. Podizanje i vraćanje haljinica, pojaseva i svijeća

2. Dogovor oko sakramenta ispovijedi

3. Sam dan Prve svete pričesti

4. Razno

 

1. podizanje i vraćanje haljinica, pojaseva i svijeća

Haljinice, pojaseve i svijeće će djeca podići u ponedjeljak, 9.5. 2011.

Djevojčice u 17.00 sati, a dječaci u 18.00 sati u vjeronaučnoj dvorani.

Djevojčice imaju haljinice sa mašnom naprijed, a dječaci plave haljinice i pojas. Patent na haljinici ide s prednje strane, a kako se veže pojas pokazati će Vam vjeroučiteljice kada budete podizali haljinice.

Haljinice su oprane, ali budući da stoje godinu dana u kutiji možete ih oprati na laganoj temperaturi, ne većoj od 30° ili na ruke.

Imamo dosta veličina, ali ukoliko je haljinica preduga, možete ju skratiti na ruke. Nikako ništa rezati! I otpustiti taj rub kada haljinicu budete vraćali.

Haljinice se vraćaju u nedjelju, 22. svibnja, poslije mise u 9.30. Molimo vratiti ih uredne i čiste kako ste ih dobili.

Iako su haljinice do poda, molimo obuti prigodne cipele. Nikako sportske tenisice!

Svijeću ukoliko želite možete ukrasiti prigodnom mašnom ili cvijećem, ali nije obvezno.

2. dogovor oko sakramenta ispovijedi

Sv. ispovijed za prvopričesnike i njihove roditelje biti će 14. svibnja 2011. u 10.00 sati. Budući da im je to prvi sakrament koji primaju nakon krštenja bilo bi lijepo da budete s njima, ohrabrite ih i budete podrška. Sve smo mi to naučili i isprobali, ali lijepo je kad smo svi zajedno.

Nakon ispovijedi vjeroučenici ostaju na generalnoj probi. Ona bi mogla potrajati i do sat vremena pa vas molim za strpljivost.

Što se tiče kolača, ukoliko ih netko želi ispeći i donijeti da bi se djeca u nedjelju poslije pričesti počastila, neka ih donese u subotu i prije ispovijedi preda župni ured. Bilo bi dobro da to budu suhi kolači jer nakon sv. mise stoje vani na suncu pa da se ne rastope. Dakle, nikako kremasti kolači.

3. sam dan prve svete pričesti

Odjeveni u haljinice, sa svijećama, prvopričesnici trebaju doći u 9.00 ispred crkve i stati u red kako smo uvježbali. Molim nikako kasniti jer djeca moraju dobiti zadnje upute i dok se složimo u red. Pola sata prođe za čas.

Neka nešto sitno pojedu da im ne bi bilo slabo. Bolje slano nego slatko. Da se ne bi netko slučajno najeo kolača rano ujutro! Uostalom 1 sat prije primanja pričesti se prema crkvenim pravilima ne jede radi dostojanstva Tijela Kristova koje se u pričesti prima.

Djeca u dva reda ulaze u crkvu i sjedaju u klupe koje su taj dan rezervirane za prvopričesnike. Zato Vas molimo nemojte taj dan u njih sjedati. Možete sjesti u svetište ili sa strane. Taj dan naša crkva će zasigurno biti premala za sve one koji žele ući pa Vas molimo za dostojanstveno ponašanje i tišinu, pogotovo onih koji ne uspiju ući u crkvu i ostanu ispred da ne pričaju i time ometaju tijek mise prve svete pričesti.

Za vrijeme sv. Mise, a posebno same pričesti, svima je kretanje po crkvi i prostoru ispred oltara strogo zabranjen! Roditelji mogu slikati sa svoga mjesta. Neometano kretanje po crkvi je dozvoljeno samo službenom fotografu i snimatelju koji će vjerodostojno popratiti sve što se bude događalo za vrijeme svete mise, recitacije, pjesme , primanje pričesti i fotografiranje na kraju.

Naglašavam nemojte šetati po crkvi jer time ometate tijek sv. mise i rad službenog fotografa i snimatelja. Prijašnjih godina smo imali slučajeva da roditelji dođu naprijed do svetohraništa, okrenu mu leđa i mirne duše snimaju svoje dijete. Molimo za dostojanstveno ponašanje i poštivanje svetog sakramenta koji naša djeca taj dan primaju!

Nakon završetka misnog slavlja, prvopričesnici će dobiti uspomene na prvu svetu pričest koje će im podijeliti vjeroučiteljica. Potom se slikaju svi zajedno, posebno cure, a posebno dečki sa službenim fotografom. Poslije toga ste slobodni slikati se sa obitelji i prijateljima. Na raspolaganju Vam je i službeni fotograf kojeg možete zamoliti da vas slika i te slike možete naručiti od njega u njegovom studiju. Službeni fotograf je Foto Sluga.

Nakon sv. mise vani će biti zakuska gdje se djeca mogu počastiti sokićem i kolačima.

4. razno

Potvrde o krštenju i takse u iznosu od 120,00 kn, molim, donijeti mi i uplatiti do uskrsnih praznika! Mjesec dana prije pričesti sva dokumentacija mora biti sređena! Za one koji nisu bili na prošlim roditeljskim sastancima, u tih 120,00 kn je uračunato sve što djeca dobivaju: molitvenik, svijeća, uspomena, 3 fotografije i ukrašavanje crkve za taj dan.

U obiteljima gdje je dvoje djece za prvu pričest, plaćate samo za jedno dijete, dakle 120,00 kn. Ili ukoliko je u obitelji jedno dijete za pričest, a drugo krizmanik u našoj župi također plaćate samo jednu taksu. Drugu podmiruje župa.

dvd- cijena DVD-a je 50,00 kn. Taj novac će sakupljati vjeroučiteljica. Tko ga želi naručiti neka po djetetu pošalje novac u školu odmah prvi tjedan nakon pričesti ili joj možete uplatiti i sad nakon sastanka.