Nadbiskup Devčić pohodio župu Presvetog Srca Isusova na Zametu

web-1U nedjelju 31. siječnja u okviru redovnih vizitacija župama Riječke nadbiskupije, riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić pohodio je župu Presvetog Srca Isusova na Zametu.

Dočekali su ga i na misi suslavili župnik p. Marijan Bešlić, vojni kapelan p. Mirko Vukoja i kapelan p. Stjepan Šuflaj. Liturgijsko pjevanje animirao je župni zbor pod ravnanjem Damijana Srdoča. Govoreći o pročitanim svetopisamskim tekstovima, nadbiskup je u propovijedi istaknuo dvije kreposti: hrabrost i ljubav. Bog je hrabrio Jeremiju, ali i sve kršćane koji su bili proganjani i mučeni. Biti kršćanin znači nasljedovati Isusa i s njime dijeliti njegovu sudbinu, umirati s njim da bismo živjeli u vječnoj slavi.

U nastavku je istaknuo kako je kršćanstvo danas najprogonjenija religija, te kao primjer naveo događanja na Bliskom istoku gdje se uništava sve što je vezano uz kršćanstvo iako je ono tamo bilo prisutno puno prije islama. Također, danas u ovom modernom, liberalnom svijetu kršćani su izloženi kritici i različitim pritiscima. Nije lako biti kršćanin, ali je radosno, kazao je nadbiskup dodavši kako je kršćanstvo proročka religija. Isus je sebe shvaćao kao proroka, a kasnije je hrabrio proroke, poput Jeremije, da se ne boje jer i njega su progonili prije njih.

Danas je važno hrabro stajati iza onoga što vjerujemo te da doista budemo svjedoci vjere, poručio je nadbiskup. Također, važno je zauzimati se za ljubav među ljudima, solidarnost jer Bog nagrađuje velikodušnost onih koji su spremni dijeliti s potrebitima. To je osobito važno imati na umu u Godini milosrđa u kojoj se, kako poručuje i papa Franjo, treba ponovo učiti činiti djela milosrđa, kazao je propovjednik dodajući kako ne trebamo biti ravnodušni prema duhovnim siromasima. Najveće siromaštvo je biti bez Boga, pojasnio je nadbiskup.

web-2Govoreći o drugoj kreposti – ljubavi, poručio je da nas Isus potiče na djela ljubavi. Božje kraljevstvo je kraljevstvo ljubavi i to kraljevstvo moramo ovdje, na zemlji živjeti. Trebamo ljubiti i one koji nam ne žele dobro i u tome leži veličina kršćanstva. Trsimo se biti ljudi koji istinski ljube ljubavlju o kojoj je Isusu govorio i djelima pokazivao, poručio je nadbiskup. Dodao je kako je Godina milosrđa prilika i poziv da u svome životu otkrijemo poziv da dijelimo tu ljubav. Godina milosrđa poziva nas da više ljubavi ugradimo u zajedničke živote, jer ljubav koja oprašta i koja je velikodušna neće dopustiti nikome da bude prepušten sam sebi. Ta ljubav nas oslobađa vlastitog egoizma, poručio je nadbiskup.

Zaključujući propovijed istaknuo je kako je Godina milosrđa veliki poziv na ohrabrenje, čišćenje srca, na put vjeri koja omogućava da živimo Kristovu ljubav.

Na kraju misnoga slavlja pozdravnu riječ nadbiskupu je ispred župne zajednice uputio Marin Belavić, a na susretu s predstavnicima brojnih zajednica koje djeluju u župi, Ana-Maria Ožanić.  Prije mise nadbiskup se susreo s prvopričesnicima i krizmanicima te njihovim roditeljima.

Helena Anušić

preuzeto sa: http://ri-nadbiskupija.com

(foto: H. Anušić, V. Čipčić)

Ministranti s nadbiskupom

Ministranti s nadbiskupom

Nagovor nadbiskupa

Nagovor nadbiskupa

Pozdrav župnika, p. Marijana Bešlića

Pozdrav župnika, p. Marijana Bešlića

Pozdrav župnika, p. Marijana Bešlića

Pozdrav župnika, p. Marijana Bešlića

Predstavljanje župe nadbiskupu - Anamaria Ožanić

Predstavljanje župe nadbiskupu – Anamaria Ožanić

Susret s djecom i roditeljima, misa za djecu u 9.30

Uvodna molitva

Uvodna molitva

Župna misa u 11

Župna misa u 11

Župna misa u 11

Župna misa u 11

 

Probe velikog zbora i zbora mladih, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Probe velikog zbora i zbora mladih, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Pozdrav nadbiskupa, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Pozdrav nadbiskupa, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Uvodna molitva, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Uvodna molitva, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Agape, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Agape, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Agape , pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Agape , pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Ulaz, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Ulaz, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Sv. misa, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Sv. misa, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Pozdrav, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Pozdrav, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Ulazna procesija, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

Ulazna procesija, pohod nadbiskupa župi Zamet, 31.01.2016

 

 

 

 

Top